повернутися до розділу ФЕСТИВАЛІ


   Імпровізаційна карусель


   

    25-30 червня 2002 року за програмою "Культурні звўязки" Асоціація Нова Музика здійснила комплексну акцію під назвою "Імпровізаційна карусель" присвячену розвиткові сучасного імпровізаційного мистецтва . До програми було включено серію авторських перформансів-ігор, творчих майстерень фантазіїї, концертів - вистав та джем сейшн. Слід зазначити , що події акції відбувалися у різних місцях: великій залі одеської Філармонії, золотій залі Одеського літературного музею. Основна частина акції мала місце у Будинку Актора, де було створено специфічну творчу атмосферу, коли глядачі та актори утворюють єдине ціле. Надзвичайно важливим є той факт, що "Імпровізаційна карусель" реалізовувалася у різних місцях, тому що відвідати подію змогли набагато більше гдядачів. Крім того, гості з різних країн отримали приємні враження від відвідання Одеси як дійсно відомого культурного центру України, де існує багато спеціальних майданчиків для успішної реалізації культурних акцій.
   Вхід на усі заходи "Імпровізаційної каруселі" був вільним, а буклет з програмкої безкоштовно розповсюджувався усім бажаючим.
   Було створено надзвичайну творчу атмосферу для спілкування та обміну думками. Спільна творча ідея обўєднала усіх глядачів, музикантів, акторів та перформерів. Всі відкрито спілкувалися та утворили певне арт оточення, яке сприяло підтримці творчої атмосфери , а також самовираженню акторів та викликало сильні емоції у глядачів. Безсумнівно те, що зростає зацікавленість імпровізацією у сучасному світі.
   Учасники представляли такі страни та фундації : Фундація Стефана Баторего - Польща, Інститут Відкритого Суспільства - Македонія, Інститут Відкритого Суспільства Вірменія, Інститут Відкритого Суспільства Азербайджан, Інститут Відкритого Суспільства - Киргистан та Міжнародний фонд Відродження - Україна.
   Найвищий професійний рівень майстерності продемонстрували усі учасники, вони з радістю ділилися своїм досвідом. Прикладом творчої співпраці зўявився перформанс Таалаї Бейшеєва (Киргистан), у якому брали активну участь учасники з інших країн: Ельдар Кафаров (Азербайджан) та Юрій Ваннік (Україна).
   Поміж учасників були актори, які приїздять до Одеси вперше, але ж були й давні друзі Асоціації Нова Музика , як наприклад група Бакустік Джаз (Баку, Азербайджан ) - Салман Гамбаров, Ельдар Кафаров та Фахраддін Дадашев. Вперше брав участь у заході організованому в Одесі режисер та кінокритик Аяз Салаєв, який прибув також з Азербайджану, він представив дуже цікаву програму-гру. Це була новітня форма перформансу - сполучення кінофільму без слів "Лятіф" (створений у 1930 році) та "живого звуку". Кінофільм супроводжувала жива музика, яку виконувала група Бакустік Джаз. Інтродукція до цієї Гри була зроблена Аязом Салаєвим . Слід зазначити, що це була не проста робота яка колись мала назву "тапер". Це був справжній мистецький витвір, який створювався на очах у публіки "тут та зараз", із включенням імпровізаційної техніки. Додатково, поза програмою було продемонстровано кінофільм режисера Аяза Салаєва "Летуча миша" , що зўявилося прикладом застосування деяких елементів та техніки імпровізації у кіновиробництві. Крім того, глядачі мали можливість порівняти кіномистецтво минулого та нового століття. То була справжня "карусель" імпровізації.
   LAST MINUTE DUO з Польщі -саксофоніст Томаш Дуда (Варшава), Марек Холонєвскі (Краків) - продюсер та композитор - викликали значний інтерес аудиторії, а особливо майстерня, що провів Холонєвскі , який репрезентував інтерактивні інструменти та розповів про свою творчу діяльність, про розвиток напрямку електронної музичної композиції у Польщі. Глядачі отримали найновітніші знання стосовно створення музики за допомогою компўютера та електронного обладнання, яке надає нові можливості творчій імпровізації. Марек Холонєвскі продемонстрував свою роботу "Global mix", котра була створена спільно з 124 композиторами з різних країн.
   Окрема увага була приділена виховному аспектові. Молоді музиканти, композитори, а також учні та студенти обўєдналися навколо "Творчих майстерень фантазії". Так, учні Одеської спеціальної музичної школи ім.Столярського та Одеської державної консерваторії ім.А.В.Нежданової брали активну участь у майстерні, яку провів молодий композитор з Македонії Соні Петровськи. Він розповів про репертуар ансамблю сучасної музики ALEA (Владімір Костов - скрипаль, Ігор Мітасев - контрабасист, Марія Врскова - піаністка, Александр Стефановски - флейта) та про роль імпровізаційного елемента в техниці композиції, а також про використання фольклорних мотивів у сучасній музиці Македонських композиторів. Такі зустрічі, безперечно, сприяють обміну досвідом між представниками молодого покоління творчих професій.
   Також слід зазначити, що моноспектакль "iОцарт", представлений театром
   "iO" (режисер Мікаел Ватінян - Єреван, Вірменія) та актором Сергієм Даніеляном, був сприйнятий публікою особливо тепло.
   Вірменська середньовічна музика, яку виконував співак Артур Манукян з Єревану відкрила українській аудиторії маловідомий рівень вокальної культури.
   Цікавим є той факт, що участь акторів у Джем сейшені довела, що діапазон творчої активності не лімітується якимось одним жанром. Артисти імпровізували, вони відчували та відображали ситуацію голосами, рухами та жестами. Шанс проявити свою майстерність було надано під час загального Джем Сейшену кожному, хто бажав її показати. Так, глядачі - декілька студентів Одеської державної консерваторії ім.А.В.Нежданової та флейтист з Санкт-Петербургу були активно залучені до фінальної імпровізаційної Гри. Цей перформанс був зразком сучасної імпровізації, виконаної професійними артистами. Це ще раз довело, що така художня акція має позитивний вплив на аудиторію та надає потужного імпульсу розвиткові творчого потенціалу усіх осіб, які беруть участь в подіях такого роду.
   Українськими учасниками були одесити: піаністи Юрій Кузнєцов та Тетяна Кравченко, струнний квартет "Гармонії світу": Наталія Літвінова та Леонід Піскун - скрипалі, Ія Комарова - альтистка, Сергій Шольц - віолончеліст, Геннадій Комаров - баяніст, Юрій Ваннік- гітарист, Кармелла Цепколенко, Світлана Азарова та Юлія Гомельська - композитори, Александр Жегалов - режисер та директор Художньої галереї, Ірина Січковська - радіо-журналіст (Радіо компанія "Ірина", Одсса, Україна) Олег Владимирський - журналіст та фотокореспондент (газета "Вечерняя Одесса"), Уте Кільтер - перформер, художній критик та тележурналіст (7 телеканал) , Валерій Бодилєв - поет та журналіст (газета "Весь мир в кармане").
    Представники засобів масової інформації широко висвітлювали події "Імпровізаційної каруселі". Радіо компанія "Iрина" підготувала серію програм з інтервўю учасників події: продюсером та кінокритиком - Аязом Салаєвим (Азербайджан), продюсером та композитором Мареком Холонєвскім (Польща), актором - Сергієм Даніеляном (Вірменія).
   Усі особи, які були залучені до реалізації "Імпровізаційної каруселі", дуже високо оцінили цю акцію як важливу міжнародну подію для професійної карўєри та сприяє обміну досвідом. Вони висловили свій намір і в подальшому брати участь у продовженні цього проекту та побажання зробити таку акцію традиційною.
   Отож, зўявилися добрі шанси для продовження плідної співпраці та творчих взаємовідносин.

top of document